یکپارچه سازی سازمانی و اتوماسیون

با نگاهی گذرا به عنوان مطمئنا مسائل بسیار زیادی به ذهن شما خطور خواهند کرد، که برخی از این مسائل کاملاً حل شده هستند وبرخی دیگر هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارند. در اینجا هدف ما این است که با ساده ترین زبان، ابهامات را از میان برداریم و بهترین راه کارهای موجود در زمینه یکپارچه سازی یک سازمان را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

 

 

لزوم یکپارچه سازی سازمانی:

در گذشته مرسوم بود که برای هر یک از فرآیندها یا وظیفه ها در ک سازمان، سیستمهای جداگانهای در محدوده آن فرآیند و وظیفه تهیه میشد که به سیستمهای جزیره ای معروف بودند.

 این سیستم ها در زمان خود دارای مزایای فراوانی بودند؛ ولی مشکلاتی اساسی به مرور زمان با این نوع نگرش حاصل شدند که یکی از بزرگترین آنها این بود که چون هر یک از سیستمها برای یک فرآیند یا وظیفه خاص تهیه میشدند، اتصال سیستمها به یکدیگر مشکل یا حتی غیرممکن بود.

از طرفی چون دید طراحی سیستمها در مورد بخشی از سازمان و نه کل آن بود، این سیستمها اهداف کلی سازمان را به نحو مطلوب برآورده نمیکردند. برای مثال یک سازمان بزرگ را که شامل چندین بخش مانند : بخش مکانیک، برق و الکترونیک، فناوری اطلاعات و … است را در نظر بگیرید. اگر این شرکت برای هر کدام از بخش های خود یک سیستم جدا بخواهد تعریف کند علاوه برا اینکه مجبور است هزینه زیادی را صرف ساخت این سیستم ها کند، مجبور است راهکارهایی هم برای متصل ساختن این بخش ها به همدیگر پیدا کند که این خود علاوه بر اینکه می تواند هزینه های جانبی زیادی را به همراه داشته باشد می تواند به مرور زمان باعث به وجود آمدن  ناهماهنگی هایی در شرکت شود؛ چرا که این سیستم ها از ابتدا برای تعامل با همدیگر طراحی نشده اند.
بدین صورت ایده سیستمهای یکپارچه سازمانی به وجود آمد. در این دیدگاه برای سازمان یک سیستم متشکل از تعدادی زیرسیستم مستقل، ولی مرتبط با هم طراحی میشد که مشکلات مذکور را مرتفع میساخت. با این حال یک مشکل اساسی که هنوز هم خودنمایی می کرد، حجم زیاد کار برای طراحی و پیاده سازی این سیستمها بود.

 

 

مدیریت فرایندهای کسب و کار (BPM) چیست؟

با توجه به مطالب گفته شده در قسمت قبل ایده جدیدی تحت عنوان (Business Process Managment) یا مدیریت فرایندهای کسب و کار مطرح شد. این ایده با داشتن الگوهای متعدد مورد نیاز سازمانها، روشی یکپارچه برای تعریف، اجرا و مدیریت فرآیندهای کسب و کار سازمانها را ارایه میکرد و با استفاده از متدها و ابزارهای خاص خود حجم کار توسعه راه حلهای اطلاعاتی برای سازمانها را به حداقل میرساند .

در زمینه تعریف BPM و مفهوم آن بین شرکتهای مختلف و صاحبنظران این رشته اختلافاتی وجود دارد، ولی آنچه عموما در بین این نظرات مشترک است این است که :BPM روشی یکپارچه و نظاممند برای طراحی، اجرا و پایش فرآیندهای کسب و کار است که ممکن است در هر یک از آنها افراد یا نرمافزارها در سازمان درگیر باشند.تعاملات بین افراد و نرمافزارها و گردش اطلاعاتی  سازمان است که به BPM حیات میبخشد.

هدف از وجود BPM این است که بتواند این فرآیندها را در سازمان مدیریت کند و ابزاری برای بهبود آنها در طول زمان نیز ارایه دهد . BPM فرآیندی منطقی برای مدیریت کسب و کار و تغییرات آن است. هر فرآیند باید با توجه به وضع مطلوب پیاده شود و سپس در طول زمان میتوان فرایند مورد نظر را بهبود بخشید. این روال ممکن است بارها در مورد هریک از فرآیندها اجرا گردد. از این رو چرخه حیات BPM به طور تکرارشونده است و در هر تکرار باید ارزش افزودهای به فرآیند و منطق کاری آن افزوده گردد.

مدیریت فرآیند عبارت است از: شناخت مدیریت فرآیندهای کسب و کاری که هدفشان، برآورده ساختن نیازهای مشتریان است.
سیستم مدیریت فرآیند محور بر جریان کار در طول سازمان تمرکز می کند.
این جریان کار با خواسته های مشتریان شروع می شود و با تامین رضایت مشتری که کالاها یا خدمات با کیفیتی را با قیمت مناسب و به موقع دریافت کرده است، به پایان می رسد. در واقع فرآیند نشان می دهد که چگونه کار در طول نواحی وظیفه ای داخلی سازمان انجام می شود.

مدیریت فرآیند محور، روابط تامین کنندگان و مشتریان را با فرآیندهای کسب و کار نشان می دهد . در واقع، نظام مدیریت فرآیند عبارت است از: ترکیبی از فعالیتها و قوانین که هدف آنها دستیابی به هماهنگی و یکدستی  محصول به دست آمده از تکرارهای متوالی فرآیند است و اطمینان می دهد که همه محصولات ساخته شده یکسان و مشابه اند .

مدیریت فرآیند با در نظر گرفتن گام های مورد نیاز برای انجام کار و ایجاد ارتباط زنجیره ای بین این گام ها، سعی در یکنواخت کردن، ایجاد ثبات رویه، افزایش ارزش افزوده و مستندسازی می کند. از طریق نظام مدیریت فرآیند می توان کارایی، سودآوری و کیفیت فرآیند تولید را افزایش داد .

 

 

نتایج حاصل ازاجرای مدیریت فرآیند: 

  •  اخذ نتایج تحقیقی مثبت از وضعیت مشتریان و کارکنان
  •  کاهش زمان چرخه برنامه ریزی و گزارش دهی
  •  تاثیرگذاری بر کالاها و خدمات
  •  کاهش نرخ اشتباهات
  •  کاهش زمان حمل و نقل و ترانزیت
  •  برنامه ریزی به موقع
  •  بهبود ارائه خدمات قابل دسترسی و پاسخگوبودن
  •  جذب و نگهداری کارکنان شایسته
  •  مستند سازی بهتر انجام کارها
  •  افزایش کیفیت کالاها و خدمات
Sorry this doesn't look like a WHMCS site at [http://shomalgan.net/clients/] Make sure your WHMCS Integration settings are pointing to the correct URL and that the WHMCS site is set for the Portal template in Setup | General.
Sorry this doesn't look like a WHMCS site at [http://shomalgan.net/clients/] Make sure your WHMCS Integration settings are pointing to the correct URL and that the WHMCS site is set for the Portal template in Setup | General.
.

1392 © تمامی حقوق برای شرکت شمالگان داده افزار به شماره ثبت 2000 محفوظ است